W jaki sposób prawidłowo wychodzić z problemów zadłużenia?

Posted by inwestor on Thu, Jul 13 2017 08:48:00

Sytuacja ekonomiczna kredytobiorców przedstawia się z reguły pozytywnie, ponieważ większość kredytodawców dokładnie analizuje zdolność klienta do spłaty dowolnego rodzaju zobowiązania. Przy długoterminowych kredytach dochodzi jednak do wahań płynności, czy do pogorszenia standardu życia zadłużonych gospodarstw domowych. W jaki sposób zatem profesjonalnie wychodzić z problemów zadłużeniowych? W artykule poznasz kluczowe metody.

Racjonalne podejście do problemów z zadłużeniem

Na początku koniecznie przygotuj wszystkie dokumenty dotyczące problematycznego zobowiązania. Jeżeli masz kilka problematycznych kredytów zrób listę z terminami spłaty, czy z przeliczeniem odsetek karnych. Musisz wiedzieć, z jakim problemem konkretnie masz do czynienia. Bardzo często po takiej ocenie dochodzi się do wniosku, że wystarczy jedynie obniżenie raty miesięcznej poprzez wydłużenie okresu kredytowania. To jedna z najpopularniejszych praktyk restrukturyzacyjnych na rynku kredytowym. Kolejny krok to zebranie wszystkich dochodów i wydatków. Dzięki temu możesz stwierdzić, gdzie leży potencjał poprawy. Jeżeli uda ci się zwiększyć dochody przy ograniczeniu wydatków to szansa na podjęcie racjonalnych negocjacji z instytucjami finansowymi. Pamiętaj, że przy restrukturyzacji zadłużenia pomaga nie tylko bank, w którym posiadasz zadłużenia. Masz też do dyspozycji firmy wyspecjalizowane w restrukturyzacji długów u problematycznych klientów. Większość takich firm rozlicza się dopiero za efektywność. Nie bój się rozmawiać ze specjalistami od restrukturyzacji zadłużenia. Większość porad na początku otrzymujesz bez żadnych zobowiązań.

Zarządzaj odpowiednio wskaźnikiem kosztów kredytu do dochodów

Przekroczenie kosztów zadłużenia ponad 50% dyspozycyjnych dochodów to już dość duży problem. Pilnowanie wskaźnika zadłużenia do dochodów jest wręcz kluczowe dla bezpieczeństwa ekonomicznego. Naruszenie wskaźnika nawet przez jeden miesiąc to już groźba drastycznego pogorszenia warunków życia domowników. W planie spłaty określaj zawsze działania priorytetowe i kredyty z największymi odsetkami karnymi, czy formalnymi konsekwencjami straty drogiego zabezpieczenia. Kiedy korzystasz z kredytu zabezpieczonego nieruchomością to naturalnie, że postarasz się przede wszystkim o utrzymanie takiego rodzaju zadłużenia, a nie zwykłego kredytu gotówkowego. Jedna z podstawowych zasad restrukturyzacji dotyczy spłaty zawsze najdroższych (najbardziej oprocentowanych) kredytów. Przy spłacie takiego kredytu twój budżet domowy zaczyna funkcjonować znacznie lepiej. Przy wielu kredytach jednocześnie (karty kredytowe, chwilówki, różne raty) przemyśl zastosowanie kredytu konsolidacyjnego. To kredyt długi, ale z bardzo małą ratą. Czasami przy kredycie konsolidacyjnym otrzymujesz jeszcze dodatkowe środki na wydatki.

Narzędzia przeznaczone do naprawy budżetu domowego

Z wierzycielami można prowadzić negocjacje i niekoniecznie samodzielnie. Wynajem zawodowych negocjatorów związanych z rynkiem kredytowym to bardzo popularna praktyka w USA, a coraz bardzie jw Polsce. Inne formy restrukturyzacji zadłużenia to wakacje kredytowe, ogłoszenie upadłości konsumenckiej po wystąpieniu losowych kryzysów, standardowe wydłużenie okresu spłaty pożyczki gotówkowej. To narzędzia dostępne w stosunkowo prosty sposób, dlatego wykorzystaj ich potencjał w razie wykrycia problemów ekonomicznych. Dobry plan naprawczy, wykazanie potencjału do spłaty problematycznego zadłużenia przez wzrost dochodów i ograniczenie kosztów, rozbudowana oferta kredytów konsolidacyjnych to najszybsze formy ratunku przed spiralą zadłużenia.