Najlepszy kredyt na kupno samochodu używanego

Posted by inwestor on Wed, May 22 2019 08:26:29

Jak się okazuje czasy, kiedy zakup używanego samochodu kojarzył się z niedzielną wycieczką na giełdę, minęły. Wypchaną pieniędzmi saszetkę zastąpił kredyt samochodowy. Jeżeli chcemy z niego skorzystać powinniśmy wiedzieć co zrobić i na co zwrócić uwagę, aby wybrać rozwiązanie w pełni dostosowane do naszych potrzeb i oczekiwań.

Decydując się na zakup pojazdu, możemy skorzystać z kredytu gotówkowego oraz z kredytu samochodowego. Przewagą kredytu gotówkowego jest elastyczność w wydatkowaniu środków, finansowanie udzielane jest na dowolny cel i możemy z pożyczonymi pieniędzmi zrobić cokolwiek, część przeznaczyć na kupno auta a drugą część na spłatę innych zadłużeń. Dzięki temu nic nie stoi na przeszkodzie, aby zakupić nawet wiekowy już pojazd.

Kredyt samochodowy jest natomiast zobowiązaniem celowym, przeznaczonym na zakup konkretnego pojazdu np. samochodu, motocykla czy przyczepy kempingowej. Przedmiot finansowania jest dla banku zabezpieczeniem kredytu, obniżając tym samym ryzyko związane z brakiem spłaty zobowiązania. To przede wszystkim z tego powodu kredyt samochodowy jest rozwiązaniem tańszym od kredytu gotówkowego.

Analiza ofert

Dziś na rynku konkurencja jest olbrzymia dlatego banki nieustannie dostosowują ofertę kredytową, dopasowaną do zmieniających się oczekiwań rynku. Regularna analiza parametrów poszczególnych rozwiązań jest bardzo czasochłonna. Z tego powodu warto skorzystać z porównywarki kredytów samochodowych. Narzędzie to pozwoli w szybki sposób zawęzić obszar poszukiwań i skupi się przede wszystkim na rozwiązaniach dopasowanych do bieżących oczekiwań i naszej sytuacji finansowej.

Koszty związane z kredytem

Kiedy wyłonimy wszystkie interesujące nas oferty, powinniśmy także porównać ze sobą elementy wpływające bezpośrednio na koszt zobowiązania. Powinniśmy tu zwrócić głównie uwagę na takie parametry jak oprocentowanie, prowizja, oraz na Rzeczywistą Roczną Stopę Procentową (RRSO). Powinniśmy prześwietlić również koszty związane z obowiązkowym ubezpieczeniem samochodu. Dotyczy to głównie polisy AC, z której to cesja na rzecz banku jest jednym z zabezpieczeń kredytu. Dzięki temu bank będzie miał pewność odzyskania środków finansowych w przypadku kradzieży czy też uszkodzenia pojazdu.

Sprawdźmy pozostałe warunki

Kredyt na samochód nowy, jest tańszy od kredytu na samochód używany. Pojazd prosto z salonu, będzie lepszym zabezpieczeniem niż samochód kilkuletni. Planując zaciągnięcie kredytu na pojazd używany, musimy liczyć się z koniecznością wniesienia wkładu własnego. Wówczas zmniejszymy ryzyko spłaty długu. W zależności od naszej kondycji finansowej, wkład własny może wahać się od kilku do kilkudziesięciu procent wartości pojazdu.

Innym istotnym aspektem jest maksymalny okres, na jaki bank udzieli nam finansowania. Im starszy pojazd, tym krótszy okres kredytowania. Decydując się na sfinansowanie 5 letniego pojazdu liczyć możemy na maksymalny okres kredytu wynoszący 96 miesięcy. Zaciągając kredyt na pojazd 10 letni musimy liczyć się ze skróceniem tego okresu do 36 miesięcy.