Na co zwrócić uwagę decydując się na kredyt hipoteczny

Posted by inwestor on Thu, Apr 19 2018 10:17:14

Decydując się na kredyt hipoteczny musimy zwrócić uwagę na kilka różnych czynników. A zatem decyzja o kredycie podjęta, dokumenty przygotowane, jesteśmy psychicznie nastawieni na cięższe czasy oraz spłatę co miesięcznych rat. Następny krok to wybór najlepszej i najkorzystniejszej dla nas oferty której nie będziemy żałować. Polsk rynek finansowy jest w dzisiejszych czasach bardzo rozwinięty i wiele różnych instytucji finansowych jak i banków oferuje różne możliwości zaciągania kredytu. Zanim jednak podejmiemy ostateczną decyzję upewnijmy się czy będzie on dopasowany do naszych potrzeb i możliwości. I to właśnie na tym etapie pojawia się z reguły nasz pierwszy problem. Na tym etapie zadajemy sobie pytanie na co zwrócić uwagę podczas wyboru kredytu hipotecznego, na jakie czynniki powinniśmy zwrócić największą uwagę i co możemy uznać za mało istotne.

Kredyt hipoteczny to kredyt który wyróżnia się nie tylko ogromną sumą do dyspozycji przez kredytobiorcę ale też długim okresem spłaty tego kredytu. Oznacza to, że takie zobowiązanie będzie związane z długoletnim związkiem z bankiem, a także spłacaniem rat a także karnymi odsetkami oraz zmniejszoną zdolnością kredytową. Jeżeli do tych kwestii dołączymy też stres związany z obawą przed brakiem możliwości spłaty rat, to w takiej sytuacji kredyt hipoteczny nie jest już dla nas taką radosną perspektywą umożliwiającą kupno mieszkania. Niestety to rozwiązanie często udaje się być jedynym rozwiązaniem i chcąc nie chcąc decydujemy się na podpisanie takiej umowy. A zatem jak nie dać się oszukać jak wybrać najlepszą ofertę.

Porównując między sobą oferty różnych banków czy też innych instytucji finansowych musimy zwrócić uwagę na taką kwestię jak cel kredytu. Ofert posiadają różną wysokość oprocentowania, największego natomiast możemy się spodziewać zaciągając kredyt budowlano hipoteczny. Nie opłaca się zatajać przed bankiem celu kredytowego gdyż w takiej sytuacji stracimy szansę pozyskania kredytu.

Drugim niezwykle ważnym czynnikiem jest waluta kredytu. Jak wiemy słynne franki szwajcarskie obecnie spowodowały że osoby które zaciągnęły kredyt w tej walucie na chwilę obecną przepłacają . Dlatego też warto się dwa razy zastanowić zanim podejmiemy ostateczną decyzję i czy będzie nas stać na regularnie spłacanie rat kredytu bez względu na to w jakiej walucie został on zaciągnięty.

Bardzo ważną kwestią jest również oprocentowanie, marża oraz prowizja dla banku. Oczywiste, że im te stawki są mniejsze tym korzystniejsza staje się oferta. Z uwagi na zabezpieczenie w postaci hipoteki oprocentowanie kredytu hipotecznego jest zdecydowanie mniejsze. Aczkolwiek zależy to od tego na jaki cel kredyt zostaje zaciągnięty, a także od tego na jaki okres czasu został on rozłożony. Pamiętajmy też o tym, że często umowy z niskimi prowizjami wiążą się niestety z ukrytym zdecydowanie wyższym oprocentowaniem kredytu hipotecznego.