Lokata długoterminowa na czasy spadku oprocentowania

Posted by inwestor on Mon, Oct 13 2014 11:42:00

Zastanawiając się nad wyborem lokaty bankowej, jedną z ważniejszych rzeczy, które należy uczynić jest sprawdzenie prognoz dotyczących wysokości stopy oprocentowania na określony czas. Ma to znaczenie przede wszystkim gdy chcemy zdeponować w banku większe kwoty, ale nie tylko, od każdej sumy liczymy bowiem na maksymalny zysk. Warto śledzić więc poczynania ale i zamiary Rady Polityki Pieniężnej, to bowiem jej członkowie decydują o wysokości i wahaniach stopy procentowej. Obecnie utrzymuje się ona od lipca 2013 roku na historycznie niskim poziomie i wynosi 2,5 procent. Co więcej prognozy są jeszcze gorsze i ekonomiści zapowiadają kolejne cięcia, jest to spowodowane przede wszystkim deflacją oraz zastojem w gospodarce. Seria obniżek sprawi, że stopa procentowa zostanie zredukowana do 1,75 procent i zostanie na tym poziomie przynajmniej do końca 2015 roku, pierwszego wzrostu oczekuje się natomiast w marcu 2016 roku. Takie prognozy to dobre wiadomości dla wszystkich kredytobiorców, oznaczają bowiem, że raty kredytu będą spadać, złe natomiast dla wszystkich którzy chcą oszczędzać. Co w takim przypadku zrobić i jaką lokatę wybrać, aby skorzystać najbardziej? Jeżeli macie z tym problem to zajrzyjcie na tę stronę, tam znajdziecie najlepsze lokaty bankowe, naprawdę warto.

Najlepszym rozwiązaniem w takim przypadku jest zakładanie lokat długoterminowych ze stałym oprocentowaniem. Dzięki temu można sobie zagwarantować obecny poziom oprocentowania na cały czas trwania lokaty i nie martwiąc się prognozowanymi spadkami doczekać lepszego okresu. Wybierając konkretną ofertę, zobaczmy nie tylko na obecny stan proponowanego przez bank oprocentowania, ale także jak będzie się to rozkładało na kolejne miesiące, może być tak, że lokata mająca aktualnie niższą ofertę, będzie lokatą progresywną ii w konsekwencji lepszą niż ta, która na pierwszy rzut oka jest lepszą. Część banków oferując wysokie oprocentowanie wymaga od klientów dodatkowych zobowiązań, jak na przykład założenie konta w ich banku, co też może okazać się ostatecznie niekorzystne. Trzeba więc spojrzeć na wszystkie oferty długodystansowo i dobrze wyliczyć co faktycznie się opłaca.

Wybierając lokaty długoterminowe należy dobrze zastanowić się, zwłaszcza nad swoimi możliwościami. Najczęściej, głównie przy wyższym oprocentowaniu zerwanie takiej lokaty wiąże się ze stratą wszystkich odsetek. Przemyślmy więc dokładnie, czy faktycznie możemy pozwolić sobie na zamrożenie większej ilości pieniędzy na tak długi okres. Gdy nie jesteśmy pewni, może lepiej zdecydować się na zamrożenie środków na krótszy okres, nawet przy mniejszym oprocentowaniu. Mimo wszystko zawsze lepiej jest zarobić cokolwiek, niż nie zarobić nic.

W trudnych dla oszczędnych czasach, na popularności zyskają na pewno rozwiązania bezpieczniejsze, jak na przykład fundusze obligacji skarbowych, lub fundusze inwestujące w obligacje emitowane przez przedsiębiorstwa, zwłaszcza te, które lokują aktywa na rynkach zagranicznych. Tego typu rozwiązanie wiąże się z możliwością większego zysku, ale jednocześnie jest obarczone znacznie większym ryzykiem niż lokaty oszczędnościowe. Jeszcze innym rozwiązaniem są produkty ustrukturyzowane. Produkty te oferują uzyskanie wysokich zysków, przy możliwości zachowania bezpieczeństwa, można w tym przypadku określić, czy jesteśmy gotowi zaryzykować stratę części kapitału, na rzecz potencjalnego zysku, czy chcemy odzyskać całą kwotę z powrotem. Trzeba jednak uważać, mimo teoretycznego zabezpieczenia, takie rozwiązanie niejednokrotnie przyniosło znaczne straty inwestorom. Niemniej jednak, cokolwiek wybierzemy, należy przede wszystkim zapoznać się z realiami rynku i sprawdzić od czego konkretnie zależą przyszłe zyski. To kluczowy aspekt w przypadku inwestowania pieniędzy.