Kredyt samochodowy - o czym należy wiedzieć?

Posted by inwestor on Tue, Mar 10 2020 12:44:14

Nie ulega najmniejszej wątpliwości, że w naszym życiu bardzo często zdarzają się sytuacje, w których potrzebujemy nagłego, najlepiej dosyć obszernego, przypływu gotówki. Czy to mowa o wydatkach na przyjemności, czy na przykre obowiązki, kredyt może być dobrym rozwiązaniem. Gdy jednak naszym marzeniem jest nabycie samochodu, tutaj pojawia się szczególna opcja - kredyty samochodowe, wejdź po najtańsze kredyty na rynku na autozagotowke.com.pl.

Na samym początku warto zdecydować, jakiego rodzaju auto jest nam potrzebne. Są dwie opcje: samochód nowy albo używany. Gdy decydujemy się na pojazd prosto z salonu, powszechnie wiadomo, że kwota, którą musimy pożyczyć, należy raczej do tych większych. Warto jednak zastanowić się nad tą opcją, biorąc pod uwagę pewną ciekawą zależność. Otóż, jeśli chcemy wziąć kredyt na auto używane, z pierwszej czy nawet z drugiej ręki, sama kwota, jaką pożyczamy, może nie należeć do przesadnie gargantuicznych, natomiast w tym wypadku koszty kredytu i jego oprocentowanie może nas niemile zaskoczyć. Dlatego warto przeanalizować wszystkie “za” i “przeciw” kupna używanego samochodu i podjąć decyzję, która będzie nam możliwie jak najbardziej odpowiadać. Kolejnym zastrzeżeniem ze strony banków jest fakt, że bardzo mile widziany przy tego typu umowach jest pewien wkład własny. Oznacza to, że nie każdy bank zdecyduje się na pokrycie stu procent ceny samochodu, który mamy na oku. Bardzo dobrze jest mieć odłożoną pewną część pieniędzy - wtedy przyznanie kredytu jest dużo bardziej prawdopodobne.

Kredyty samochodowe są zabezpieczane na kilka różnych sposobów, które zostały wypracowane przez banki na przestrzeni ostatnich kilkunastu lat. Pierwsza z nich to zastawienie karty pojazdu w banku. Dzięki temu niemożliwe jest sprzedanie samochodu przez cały okres spłacania kolejnych rat kredytu. Kolejną formą zabezpieczenia, która w dużym stopniu chroni bank przed ryzykiem strat czy oszustw, jest zastaw rejestrowy. Dokonuje się go w sądzie rejestrowym. Krótko rzecz ujmując, polega to na tym, że gdy tylko kredytobiorca przestaje spłacać należności lub znacząco przesuwa to w czasie, samochód automatycznie staje się własnością banku. Ostatnią i bodaj najpopularniejszą opcją, którą zabezpiecza się kredyty samochodowe, jest przewłaszczenie pojazdu. Na czas spłacania zobowiązania finansowego nasz nowy nabytek należy oficjalnie do banku. Oczywiście możemy z niego korzystać, ale sposób korzystania regulują warunki i granice jasno zaznaczone w umowie. Gdy tylko ostatnia rata kredytu zostanie przez nas uiszczona, samochód automatycznie staje się nasz, a my możemy z czystym sumieniem korzystać z jego dobrodziejstw w jaki tylko sposób chcemy.

Jak przy każdym innym kredycie, kredyty samochodowe wymagają spełnienia pewnych warunków ze strony klienta banku. Weźmy chociażby naszą historię kredytową - jeśli w przeszłości nie wywiązywaliśmy się z uiszczania poszczególnych opłat w terminie lub w jakiś inny sposób próbowaliśmy igrać z bankiem, możemy mieć niemal stuprocentową pewność, że kredyt nie zostanie nam przyznany. Kolejna istotna kwestia to nasza zdolność kredytowa. Jeśli nasze zarobki ledwo wystarczają na życie, warto zastanowić się, czy podjęcie tak znaczącego zobowiązania finansowego, jakim jest kredyt na samochód, wart jest naszego poświęcenia i frustracji. Przy nieco niższych zarobkach oczywiście istnieje opcja rozłożenia poszczególnych rat na dłuższy okres - wtedy raty będą odpowiednio niższe i dopasowane do naszych możliwości, ale trzeba się liczyć także ze wzrostem kosztów samego kredytu i jego odsetkami.