Kredyt samochodowy, czy leasing?

Posted by inwestor on Wed, Jul 17 2019 11:54:30

Prowadzenie przedsiębiorstwa bez samochodu to duże utrudnienie. Możesz zdecydować się na finansowanie pojazdu gotówką, kredytem samochodowym, a także leasingiem konsumenckim. Angażowanie własnych środków nie jest do końca dobrą strategią ze względu na znaczący spadek wartości auta w początkowym okresie. Pozostaje zatem rozróżnienie pomiędzy leasingiem, a kredytem samochodowym.

Na czym polega opłacalność kredytu samochodowego?

Kredyt samochodowy charakteryzuje się niskim oprocentowaniem. To jedno z najlepiej oprocentowanych zobowiązań zaraz po pożyczkach mieszkaniowych. Umowa zakłada zakup pojazdu nowego, używanego, sprowadzonego zza granicy praktycznie w dowolnym stanie technicznym, co umożliwia pewną optymalizację kosztów prowadzenia działalności gospodarczej. W bankach trudno mówić o nadużyciach formalnych, a to niestety zdarza się u niektórych leasingodawców. Przy samochodach starszych, po prostu użytecznych na co dzień dla przedsiębiorcy, czy przy modelach niestandardowych leasing również odpada. Kredyt samochodowy pod tym względem gwarantuje bezpieczeństwo i efektywność, niezależnie od rodzaju pojazdu. Odliczenie VAT to kolejny plus przy kredycie samochodowym zaciąganym na potrzeby przedsiębiorstwa. Najważniejszy minus dla właściciela biznesu to znaczący wpływ zadłużenia na zdolność kredytową, co uniemożliwia często finansowanie drobnych projektów w przyszłości.

Rodzaje leasingu i zestawienie z kredytem samochodowym

Co do leasingu przedsiębiorca ma do czynienia z leasingiem operacyjnym (bez wykupu) i finansowym (z właściwością wykupu). Aktualne przepisy ograniczają możliwości zaliczania leasingu w koszty, szczególnie dla samochodów luksusowych. Leasing to na pewno mniejsze formalności i szansa pozyskania auta nawet bez bardzo dobrej sytuacji budżetowej. Właściciele przedsiębiorstw sięgają po leasing najczęściej po odrzuceniu wniosku kredytowego, co jest naturalnym krokiem. Leasing, co do zasady dotyczy samochodów nowych, a nie używanych. Tutaj dochodzi do wielu problemów i do niemożliwości podpisania rozsądnej umowy. Zmiany prawne celują również niekorzystnie w leasing. Kredyt samochodowy wypada lepiej od leasingu, pomimo nieco większych formalności do dopełnienia.