Kredyt gotówkowy – o tym musisz wiedzieć

Posted by inwestor on Thu, Feb 11 2021 10:39:12

Każdemu może przydarzyć się sytuacja, w której będzie potrzebował dodatkowego zastrzyku gotówki. Pozyskanie gotówki za pomocą kredytu gotówkowego jest zadaniem stosunkowo łatwym. Właściwie każdy bank oferuje swoją ofertę kredytów. Przed zaciągnięciem kredytu warto jednak dowiedzieć się, na co należy zwrócić uwagę.

Kredyty gotówkowe stanowią jedne z najchętniej wybieranych produktów kredytowych w Polsce. Czym różnią się od innych produktów? Przede wszystkim elastycznością oraz swobodą wyboru. W dużej mierze to od kredytobiorcy zależy, jakie warunki zostaną mu przedstawione, uzależnione jest to na przykład od jego warunków finansowych. Do zalet kredytu gotówkowego bez dwóch zdań należy fakt, że pożyczone pieniądze możemy przeznaczyć na dowolny cel. Kredyt gotówkowy obarczony jest też stosunkowo małą liczbą formalności. Wnioskowanie o kredyt gotówkowy jest też często uproszczone. Kredyty gotówkowego mogą się jednak od siebie różnić. Bywają bowiem niewielkimi pożyczkami na drobne wydatki, a nawet dużym wsparciem finansowym. Właśnie pożyczana kwota stanowi zazwyczaj wytyczne do tego, jakie będą wymogi formalne i warunki spłaty zobowiązania. Konkurencyjność również wpływa na to, jak kształtują się oferty banków. Zazwyczaj każda instytucja przygotowała dla swoich klientów pakiet różnorodnych propozycji, które są dostosowane do konkretnych potrzeb i ich możliwości finansowych. Dzięki temu możemy znaleźć kredyt, który będzie dla nas najbardziej dopasowany.

Jeśli jest nam trudno znaleźć dla nas odpowiedni kredyt warto skorzystać z narzędzi takich jak kalkulator finansowy czy ranking kredytów gotówkowych. Skorzystanie z tych narzędzi pozwoli nam szybko znaleźć spersonalizowany kredyt skrojony pod nasze możliwości. Narzędzia te pozwolą też na poznanie konkretnych kosztów poszczególnych kredytów. Zazwyczaj chodzi o wysokość prowizji czy RRSO. W ten sposób nie ruszając się z domu dowiemy się, ile przyjdzie nam zapłacić za kredyt. Pozwoli nam to podjąć szybciej decyzję i zrobić to w wygodny sposób.

Zanim złożymy wniosek warto zapoznać się z podstawowymi pojęciami związanymi z kredytem. Pierwszym z nich jest wcześniej wspomniane RRSO, czyli rzeczywista roczna stopa oprocentowania. Uwzględnia ona nie tylko oprocentowanie, ale i inne opłaty związane z kredytem, np. prowizje i koszty dodatkowych usług. Co istotne, każda instytucja udzielająca kredytów jest zobowiązana do przedstawienia RRSO oraz zaprezentowania go w sposób jasny i zrozumiały dla klienta. Z perspektywy klienta jest to spore ułatwienie. Pozwala bowiem w łatwy sposób znaleźć najkorzystniejsza ofertę i poznać realne koszty, z którymi wiąże się spłata.

W porównaniu do innych kredytów, kredyty gotówkowe wiążą się z o wiele mniejszą liczbą formalności. Dużo zależy przede wszystkim od kwoty, którą chcemy pożyczyć. Im wyższa kwota, tym wyższe formalności. Nieco zależy również od banku, w którym składamy wniosek.