Kiedy lokaty długoterminowe są korzystne?

Posted by inwestor on Wed, Dec 24 2014 08:18:00

W Polsce dominują głównie lokaty zakładane na krótkie terminy czasowe. Klienci równie chętnie korzystają z rachunków oszczędnościowych, zapewniających swobodny dostęp do zgromadzonych pieniędzy. W ofercie banków dominują zaś lokaty krótkoterminowe zakładane na 3 %. Banki w ich przypadku oferują najwyższe oprocentowanie sięgające 5 %. Procent naliczany jest w skali roku. Wpłacając kwotę 10 000 zł nie można więc spodziewać się zysku na poziomie 500 zł. Dobra lokata terminowa ranking najlepszyw sieci, odwiedź a napewno nie pożałujesz.

Przy lokacie trzymiesięcznej założonej na 10 000 zł zysk z lokaty będzie się utrzymywał na poziomie 125 zł. Biorąc więc pod uwagę średnie oprocentowanie lokat nie rzadko okazuje się, że to lokaty długoterminowe są zdecydowanie korzystniejszym rozwiązaniem. Szczególnie gdy mowa o lokacie założonej na dwa czy trzy lata. Bank za zdeponowanie pieniędzy oferuje swego rodzaju wynagrodzenie właśnie w postaci odsetek od lokaty. W chwili obecnej średnie oprocentowanie dla długoterminowych lokat nie wynosi więcej niż 3 do 3,5 % w skali całego roku. 

Oczywiście zdarzają się zdecydowanie bardziej korzystne oferty. Najwięcej na lokacie długoterminowej w skali całego roku możemy zyskać nawet 4 %. Co najważniejsze dla wielu Klientów, lokaty długoterminowe są bezpiecznym i pewnym sposobem lokowania kapitału. Bez względu na bieżącą sytuację w kraju najpewniejsze będą lokaty ze stałym oprocentowaniem. Nie zależnie od tego czy Rada Polityki Pieniężnej obniży bądź ustanowi podwyżkę na stopy procentowe zysk będzie wiadomy od samego początku. Przy zmiennym oprocentowaniu długoterminowych lokat zysk wiadomy jest dopiero na końcu.

Przy zakładaniu lokaty długoterminowej musimy też koniecznie zwrócić uwagę na kapitalizację odsetek. Kapitalizacja odnosi się do sposobu dopisywania odsetek do zgromadzonej kwoty. Przy lokatach zawieranych na 36 miesięcy można zdecydować się na kapitalizacją roczną. Pierwsze odsetki do rachunku dopisywane są już po pierwszych 12 miesiącach. Wtedy na zysk pracuje nie tylko wcześniej wpłacony kapitał ale jeszcze wygenerowane odsetki. Zdecydowana większość banków oferuje jednak końcową kapitalizację odsetek. 

Jeśli więc chcemy mieć pewność, że nasze pieniądze będą bezpieczne to lokaty długoterminowe są dobrym wyborem. Pamiętajmy również o tym, że od zysku z lokaty trzeba odjąć 19 % kwotę, która zostanie przekazana na opłacanie podatku Belki. Przy wyborze lokaty bankowej dobrze jest przeanalizować bieżąca sytuację na rynku finansów, ewentualne ruchy Rady Polityki Pieniężnej oraz własne oczekiwania co do oszczędzania pieniędzy.