Dobre rady kredytowe

Posted by inwestor on Mon, Mar 02 2015 11:16:00

Funkcjonowanie na współczesnym rynku kredytowym nie należy do najłatwiejszych zadań. Niestety niewiele osób orientuje się w podstawowych zagadnieniach związanych z pożyczkami gotówkowymi. Błędy i to dość poważne są popełniane regularnie. W artykule poznasz fundamentalne abecadło podejścia kredytowego, abyś mógł dopasować warunki pożyczki gotówkowej perfekcyjnie do indywidualnych potrzeb. Dzięki temu poprawisz efektywność funkcjonowania gospodarstwa domowego.

 

W jakich miejscach możesz szybko zaciągnąć korzystne zobowiązanie długoterminowe?

 

Dostępność kredytów jest współcześnie bardzo duża. Możesz wybierać między rynkiem bankowości detalicznym, w pełni regulowanym, a także nieregulowanym sektorem parabankowym. W nowoczesnym świecie pożyczek pojawiają się także moduły społecznościowe (prywatne), gdzie to prywatni inwestorzy wymieniają kapitał z potencjalnymi dłużnikami na ustalonych wcześniej zasadach. Efektywność kredytu zależy w dużym stopniu od posiadanej historii kredytowej. Bez rozbudowanej, pozytywnej historii kredytowej nie masz szans na profesjonalne zobowiązanie w banku detalicznym, który musi uwzględniać założenia Komisji Nadzoru Finansowego, a także prawo bankowe i resztę ustaw dotyczących wydawania środków klientom. Banki detaliczne nigdy nie ryzykują. Im gorszą historię kredytową przedstawiasz, tym mniejsze prawdopodobieństwo nawiązania wartościowego, długoterminowego partnerstwa. Historia kredytowa to zatem z perspektywy kredytobiorcy sprawa kluczowa.

 

Aspekty pozyskiwania pożyczki gotówkowej na nowoczesnym rynku

 

Kiedy bank detaliczny odrzuca cię jako klienta nie przejmuj się za bardzo, a w szczególności nie wpadaj w panikę. W takim przypadku znajdziesz się w rękach doradców finansowych sektora parabankowego oraz prywatnego. W tych instytucjach też obowiązują określone zasady i zabezpieczenia pożyczek. Unikaj absolutnie ukrytych kosztów w kredytach, do których zalicza się nieefektywne wydłużenie okresu kredytowania, przeprowadzenie, np. wyceny zabezpieczenia w postaci nieruchomości czy ruchomości, opłaty za dostawę gotówki do twojego domu lub w inne miejsce, przewalutowanie kredytu, itp. Współcześnie dużą popularność zdobywają kredyty bez BIK. Co oznaczają? To, że instytucja kredytowa nie sprawdza dłużnika pod względem wiarygodności. Taka sytuacja zachodzi jedynie w obszarze pożyczek społecznościowych, typowo prywatnych. W nich bowiem liczy się tylko skala zabezpieczenia i podpisanie wartościowej umowy, ewentualnie przedstawienie bieżących dochodów. Instytucje działające profesjonalnie na rynku kredytowym nie mogą sobie pozwolić na brak analizy w Biurze Informacji Kredytowej. To po prostu ograniczyłoby ich zyski. Pożyczki bez BIK, pomimo nazewnictwa są niesamowicie drogie. Pożyczkodawca bowiem ryzykuje utratą kapitału. Unikaj natomiast opłat przygotowawczych przed wypłaceniem jakichkolwiek pieniędzy. To popularny błąd wśród kredytobiorców.

 

Edukacja kredytowa to podstawa dla wszystkich klientów instytucji finansowych

 

W podstawowym systemie edukacji brakuje informacji ekonomicznych. Ludzie kończąc studia nie mają pojęcia, jak zaciągać kredyty, ani jak budować długoterminową, pozytywną historię kredytową. To duża wada dla całego systemu gospodarczego. Społeczeństwo bez wiedzy o kredytach popełnia mnóstwo błędów odbijających się w funkcjonowaniu przedsiębiorców, a także zwykłych gospodarstw domowych. Zastosowanie prostych wskazówek umożliwi ci osiągnięcie maksymalnej efektywności finansowania różnorodnych potrzeb, właśnie na podstawie zewnętrznego finansowania.